SKU CSSI|FHSOCOM762RC2DE Category
Surefire 2nd Gen Fast Attach SOCOM762-RC2 Suppressor 7.62mm Stainless Steel FDE
21 in stock
The SureFire SOCOM762-RC2 maintains our tradition of advancing suppressor design to produce the ultimate in performance. An improved version of the SOCOM762-RC that passed the extremely demanding US Special Operations Command (SOCOM) suppressor trials with flying colors the RC2 showcases our years of expertise and dedication in producing precisely engineered suppressors out of the finest materials. You can count on it to deliver the utmost accuracy because we test every single SOCOM suppressor to ensure 100% repeatable sub-MOA impact shift and group size along with tremendous sound flash and dust signature reduction. Precision-built of advanced high-temp Inconel alloys and stainless steel and CNC laser-welded for uncompromising durability the RC2 can stand up to the harshest conditions while helping to maintain the reliability of the host weapon thanks to our unique internal baffling which reduces backpressure. Whether your projectile of choice is the 7.62×51 mm (.308) or the potent .300 WM the SOCOM762-RC2 delivers the utmost sound attenuation and a tremendous reduction in flash and dust signature.
Specifications:
  • Tight tolerances and precision bore concentricity result in superior accuracy
  • Patented tool-less Fast-Attach® design allows quick easy attachment and removal
  • Durable construction delivers long service life
  • Proudly designed and manufactured in the USA
  • CALIBER: 7.62 mm (.308 caliber)
  • CONSTRUCTION: High-Temp Alloy & Stainless Steel
  • COATING: DLC and Cerakote™ Finish
  • BODY COLORS: FDE
  • DIAMETER: 1.5 in (3.8 cm)
  • LENGTH: 8.4 in (21.3 cm)
  • LENGTH ADDED TO WEAPON: 5.9 in (14.9 cm) *Actual length may vary depending on which SureFire adapter is used